Obecny, zcyfryzowany świat dla dorosłych ludzi jest wielką pokusą, dająca nieograniczone możliwości, niemalże w każdej sferze życia.

Nie wyobrażamy sobie dziś nie tylko funkcjonowania bez telewizora, ale i smartfonu, tabletu, dostępu do w-fi, muzyki, informacji. Wielu aktywnych zawodowo rodziców, nawet w wolne dni, nie potrafi obejśćsię bez godzinnych rozmów przez komórkę,  przy jednoczesnym surfowaniu po Internecie. Zerkają kątem oka na programy lecące w całodobowo  włączonym telewizorze lub głośno puszczają w tle muzykę. 

Nie wiedzą dlaczego nagle pojawiają się u nich coraz częstsze problemy z koncentracją, nerwowość, rozdrażnienie, deficyt uwagi, pogarsza się pamięć. Przesyt informacji i nazbyt ikoniczny świat, w którym coraz mniej miejsca pozostaje na odczuwanie i wyobraźnię, powoduje pogarszanie się stanu zdrowia psychicznego dorosłych. Napływające zewsząd bodźce uruchamiają pendolino myśli, które z kolei wywołują uczucia i spirale emocji, co w ostateczności zaburza nasze naturalne procesy myślowe i zdolności percepcyjne. Konsekwencją tego jest zmiana zachowania mogąca prowadzić nawet do załamań nerwowych, czy depresji.

Uważny rodzic to taki, który potrafi w tym goniącym świecie – zatrzymać się na chwile, poczuć moment wszystkimi zmysłami, to taka osobą, która nie tylko zauważa potrzeby swojego dziecka i członków rodziny, ale widzi również swoje potrzeby. Uważny rodzic zauważa swoje emocje, myśli, konfrontuje się z nimi i potrafi modyfikować zachowanie bez zbędnego samokrytycyzmu i w pełnej akceptacji samego siebie. Uważny rodzic doświadcza cudu rodzicielstwa i czerpie z niego radość oraz satysfakcje.